Nejprve je důležité si vysvětlit co se skrývá pod názvem "motorika". Motorika člověka představuje souhrn lidských pohybových předpokladů a projevů zahrnující průběh a výsledek pohybové činnosti.
U malých dětí je velmi důležité rozvíjet motoriku, tedy hybnost pohybových předpokladů a projevů. Pohybové schopnosti dítěte (motorické schopnosti, motorika) a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud u dítěte probíhá správný pohybový vývoj, nastupuje v odpovídajícím období i vývoj řeči. Při postižení pohybového ústrojí nebo opožděném motorickém vývoji bývá často opožděn i vývoj řeči. Neobratné děti mívají více nedostatků ve výslovnosti než děti pohybově průměrné. Proto je důležité u dětí rozvíjet hybnost celého těla (tzv. hrubou motoriku), hybnost ruky (jemnou motoriku), vztah oko – ruka, obratnost mluvidel (motoriku mluvních orgánů) apod.
U starších lidí je jemná motorika také velmi důležitá. Stáří představuje stádium involuce lidské motoriky. Objevuje se snížení rovnováhové schopnosti a motorické zručnosti. Zručnost je velmi důležitá u seniorů z hlediska sebeobsluhy, pokles vede k neschopnosti provádět jemné motorické úkony.
Jemná motorika souvisí s kreativní činností, tvořením. Jemná motorika je řízena aktivitou drobných svalů, kde se jedná o postupné zdokonalování jemných pohybů rukou, uchopování a manipulace s drobrými předměty. Jde vlastně o pohyb prstů a zápěstí. Dobrý trénink je například střihání, skládání papíru, rozepínání a zapínání knoflíků, navlékání korálků, modelování, kresba, šití, vyšívání, pletení, háčkování. Jemná motorika se dá velmi dobře trénovat.
V našem e-shopu naleznete mnoho produků, materiálů pro nácvik jemné motoriky.
Návlékání korálků: Šití, vyšívání, háčkování: Práce s papírem: